معرفی
کمیسیون امور بانوان وزارت جهادکشاورزی با هدف شناسایی و ارتقای توانمندی های فردی، اجتماعی و مدیریتی بانوان از یک سو و تلاش برای شناسایی و حل مشکلات مبتلابه آن ها در حد امکانات و اختیارات قانونی و سازمانی از سوی دیگر، درسال 1378، به ریاست فرزانه مافی مشاور وزیر در امور زنان با 21 عضو فعالیت خود را آغاز کرده است. از آن تاریخ تا امروز به ترتیب تهمینه دانیالی، منیژه امین زاده و فروغ‌السادات بنی‌هاشم به عنوان مشاور وزیر در امور زنان، ریاست کمیسیون را عهده دار بوده‌اند. در حال حاضر اعضای کمیسیون 50 نفر است.
ساختار: ساختار کمیسیون عبارت است از:
- رئیس کمیسیون (مشاور وزیر در امور زنان )
- نایب رئیس (منتصب رئیس کمیسیون)
- دبیر( منتخب اعضای کمیسیون)
- اعضا( نمایندگان و مشاورین معاونت ها، روسای سازمان ها، شرکت ها و مدیران کل دفاتر مستقل ستادی)
- کارگروه ها:
به منظور جلب مشارکت بانوان در برنامه ریزی های مرتبط با حوزه زنان و خانواده کارگروه هایی ذیل کمیسیون پیش بینی شده است.
اعضا از ابتدای شکل‌گیری کمیسیون بر حسب تخصص، علاقه و توانایی خود در یکی از کارگروه ها عضو شدند. این کارگروه ها ابتدا تحت عنوان کمیته طرح و برنامه، کمیته رفاهی و اقتصادی، کمیته فرهنگی و اجتماعی وکمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی آغاز به کار کردند و بر حسب ضرورت‌های موجود، با تغییراتی در عناوین و اعضا به کار خود ادامه دادند تا امروز که در قالب 5 کارگروه به شرح زیر، به بررسی نیازها و برنامه‌‌ریزی‌های لازم می‌پردازند.
1. کارگروه برنامه ریزی آموزشی
2. کارگروه روابط عمومی
3. کارگروه برنامه ریزی امور رفاهی
4. کارگروه حمایت‌های حقوقی – قانونی
5. کارگروه بانوان محقق و نوآور

ماحصل فعالیت کارگروه‌ها در چرخه تعریف شده در اختیار دبیر کمیسیون قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز به بررسی تکمیلی، در جلسات ادواری کمیسیون مورد بحث قرار ‌گیرند و در صورت تصویب به اجرا در ‌آیند.
کمیسیون یک نهاد مشورتی است در زمینه شناسایی ظرفیت ها، نیازها و برنامه‌ریزی در جهت توسعه ظرفیت ها و پاسخگویی به نیازها. از این رو اجرایی شدن برنامه‌های پیشنهادی از طریق ارجاع به حوزه‌های ذیربط در سطح وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه انجام می شود. البته ممکن است حوزه عمل برخی از پیشنهادها فراتر از وزارتخانه باشد که در این صورت از طریق معاونت امور زنان وخانواده پیگیری می شود.
کمیسیون امور بانوان استان ها:
متناظر با کمیسیون امور زنان در سطح وزارتخانه، کمیسیون‌های استانی نیز تعریف شده‌اند. مشاور رییس سازمان جهاد کشاورزی در امور زنان به عنوان رئیس کمیسیون استانی و اعضا مشتمل بر نمایندگان ادارات سازمان و نمایندگان و مشاوران رئیس جهادکشاورزی شهرستان می باشد..
تاریخ به روز رسانی:
1396/04/20
تعداد بازدید:
272
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal